En İyi Backlink Yapma Yöntemleri - Galaksi Host

En İyi Backlink Yapma Yöntemleri

backlink yöntemleriEn İyi Backlink Yapma Yöntemleri

Backlink yapma alaka düzeyini yakalamayı bilme konusunda tecrübe gerektirdiğinden dolayı çoğu zaman dış bağlantı edinmek zorlanmanıza neden olabilir. Sizlere sunacağımız en iyi backlink yapma yöntemleri sayesinde artık web sitelerinize daha kaliteli backlink çalışmaları yapabileceksiniz.

1. Dahili Bağlantılar (Site İçi Bağlantılar)

Bazı kişiler site içi bağlantıları backlink olarak görmez ancak makale içerisinden vereceğiniz dahili bağlantılar en çok etkiye sahip olan backlink çalışmaları arasında yer alır. Dahili bağlantılar herhangi bir site dışı bağlantı vermeye gerek duymadan tüm bilgilerin ilgili web sitede yer aldığını ifade eder. Bu durum arama motoru örümceklerinin ilgili web sitenin bu alanda kapsamlı bir web site olduğunu düşünmesini sağlar.

Kullanılan dahili bağlantılar kullanıcı deneyimini arttırma konusundaki en etkili çalışmalardan birisidir. Bu bağlantılar okuyucuların site içerisinde rahat bir şekilde dolaşmasını sağlamaktadır. Ayrıca ilgili alanla eşleşen nitelikteki içeriklere kolay bir şekilde ulaşılabilinir. Bu arama motorunu herhangi bir yeni aramaya gerek kalmadan okuyucuya tüm bilgileri sunuyoruz şeklinde bir sinyal gönderilmesini sağlar.

Bir makaleye ilgili sektörle alakalı tüm teknik bilgilerin eklenmesi makalenin sıkıcı bir boyuta ulaşmasına neden olabilir. Verilen iç bağlantılar hazırlanan diğer makalelere yönlendirilerek içeriğin sıkıcı olmasının önüne geçilebilir. Eğer bir makalenizle alakalı farklı makaleler varsa ana makalenize dahili bağlantı ekleyerek okuyucuların istemeleri durumunda ilgili dahili bağlantılar aracılığıyla diğer bilgilere ulaşmasını sağlayabilirsiniz.

Dahili Bağlantılar

Dikkat! Yaptığımız analizlere göre bir makaleye verilen iç bağlantı sayısının 200’ü geçmemesinin gerekli olduğunu tespit ettik. Eğer bir makaleye verilen iç bağlantı sayınız 200’ü geçecek olursa bu durum bir süre sonra filtreye girip sıralama kaybı yaşamanıza neden olacaktır. Aynı şekilde dahili bağlantı oluştururken sürekli aynı anahtar kelime üstünden bağlantı oluşturulması kelime filtresine girip sıralama kaybetmenize neden olacaktır.

2. Konuk Yazarlık

Konuk yazarlık, sektörünüzle alakalı diğer web sitelerde içerik yayımlamanız anlamına gelir. İlk bakıldığı zaman yayınlanan içeriklerden bağlantı alınmayacağı için bu bir backlink çalışması olarak görülmez. Bu durumdan dolayı konuk yazarlık yapmaktan uzak durun kişiler vardır.

Konuk yazarlık aslında adınızın başka bir platformda geçmesidir. Örneğin sağlık alanında bir web siteye sahipsiniz ve adınızın duyulmasını istiyorsunuz. Bunun için sağlık alanında popüler platformlarda adınız görünecek şekilde yayın yapabilirsiniz. Her ne kadar sitenize bağlantı vermeyeceğiniz türden makaleleri burada yayınlasanız da adınız okurlar tarafından öğrenilecektir. Daha sonra içeriklerinizi beğenen kişiler adınızı arama motorunda arayarak kişisel web sitenize ulaşacaktır.

Bu durum riske girmeden oluşturulan en iyi backlink türüdür. Backlink çalışmalarını kesinlikle sadece bir bağlantı verme türü olarak görmeyin. Kendisini tanıtabileceğiniz her platform aslında bir backlink yapma yöntemidir.

3. Köşe Yazarlarına Bilgi Gönderin

Özellikle haber sitelerinde yer alan köşe yazarları sürekli olarak bilgiye gereksinim duyar. Makale yayınlamadan önce ilerleyen günlerde hangi konuları ele alacağını belirten köşe yazarı sayısı çoktur. Sektörünüzle alakalı yazılar yazan köşe yazarlarını bulun ve bir sonraki hasta hangi konuyu ele alacaklarını öğrenin.

İlgili konu web sitenize uyuyorsa köşe yazarının iletişim bilgileri üstünden kendisine yayınlanacak olan makaleyle alakalı bilgileri gönderin ve bu bilgilerin yer aldığı metne web sitenizin URL’sini ekleyin. Köşe yazarı tabi ki verdiğiniz bağlantıyı hazırladığı köşe yazısına eklemek zorunda değildir. Gönderdiğiniz bilgileri alıp verdiğiniz URL’yi köşe yazısına ekleyecek olan köşe yazarları da vardır. Pes etmeden sürekli olarak köşe yazarlarına URL’nizin yer aldığı bilgileri göndermeniz kaliteli backlink elde etmenizi sağlayabilir. Bunun size hafife alınmayacak kadar çok faydasının olacağına emin olabilirsiniz.

4. Blog ve Forum Yorumları

Belirli bir alanda yayın yapan bloglar ve forumlar kimi zaman yetersiz düzeyde bilgi verebiliyor. Bu tip durumlarda yetersiz olan bilgilerin büyük kısmı kullanıcı yorumlarıyla tamamlanıyor. Sektörünüzle alakalı yayın yapan blog ve forumlara yönelip buradan yorum yapma yoluyla bağlantı alabilirsiniz.

Yahoo Answers ve Google grupları çok sayıda bilginin verildiği platformlardır. Buralarda sorulan sorulara web site URL’nizi bırakarak yorum yapmanız güçlü ve organik trafik çeken dış bağlantılar edinmenizi sağlayacaktır.

Yorum Backlink

Bilgi: Yorum bırakırken ilk yorum yapan kişi olmaya özen gösterin. Geri planda kalan yorumlarda yer alan bağlantıların tıklanabilirliği çok düşüktür. Bu yüzden eski yazıları hortlatıp yorum yapmanın hiçbir anlamı yoktur.

5. Blogger İncelemeleri

Günümüzde birçok blogger inceleme yazısı yazmaktadır. Bloggerların inceleme yazısı yazdıkları platformlar backlink almak için ideal yerlerdir. Öncelikli olarak yapmanız gereken şey web sitenizle alakalı bir alanda inceleme yazısı yazan blogger bulmak olmalıdır.

Her alanda popüler olan yani belirli bir takipçi kitlesine sahip blogger vardır. Sizlerin hedefinizde popüler olan bloggerlar yer almalıdır. Popüler bir blogger bulduktan sonra kendisiyle iletişime geçin ve web sitenizle alakalı inceleme yazısı yazmalarının mümkün olup olmadığını sorun.

İletişim sırasında mutlaka kibar bir dil kullanın. Samimi bir sohbet içerisine girmeniz blogger tarafından inceleme yazısının yazılmasını kolaylaştıracaktır. Eğer blogger teklifinizi kabul etmezse ücret teklif edebilirsiniz. İnceleme yazıları üstünden edineceğiniz backlinkler SEO çalışmalarınızda size büyük katkı sağlayacaktır.

6. Kapanan Web Sitelerin Bağlantılarını Bulun

Çeşitli yönetimsel problemlerden dolayı bir zamanlar popüler olan web siteler kapanabilmektedir. Bu tip durumlarda ilgili web sitelerin sahip olduğu backlinkler sizin için bir avantaja dönüşebilir.

Öncelikli olarak web sitenizle alakalı yayınlar yapan, yayın hayatına son vermiş bir web siteyi bulun. Daha sonra backlink analiz programları aracılığıyla bu web sitenin kaliteli bağlantılarını tespit edin. Kaliteli bağlantıların yer aldığı web sitelerle iletişime geçerek makale içerisinde yer alan bağlantının kırık olduğunu, ilgili bağlantı yerine web sitenizde yer alan alakalı bir makaleyi kullanabileceklerini belirtin.

Kapanan Site Backlink

Bilgi: birçok backlink analiz aracını kullanıyor olsam da kapanan sitelerin backlinklerini belirleme konusunda semrush kullanmanızı öneririm.

İletişime geçtiğiniz web site uygun görecek olursa ilgili kırık bağlantının yerine sizin web sitenizin bağlantısını koyacaktır. Bu yöntem sayesinde hiçbir ücret ödemeden kaliteli backlinkler edinmeniz mümkündür.

7. Sizden Bahseden Web Siteleri Bulun

Ürün veya hizmetlerinizin kaliteli olması çeşitli dijital platformlarda sizden bahsedilmesini sağlayacaktır. Kimi durumlarda hiç bağlantı vermeden sadece web site adı paylaşılarak sizden bahsedilir. Şimdiki hedefiniz URL olmadan sizden bahsedilen platformları bulmak olmalıdır.

Yukarıdaki örnekte olduğu şekilde sizin web sitenizden de bahseden platformlar varsa, kaliteli bağlantı edinmek için ilgili platformlarla iletişime geçin.

Sizden bahsedilen bir platformu bulunca iletişim bölümünden ilgili web sitenin sahibiyle iletişime geçin. Burada benden bahsetmişsiniz, kaliteli ürün ve hizmetlerimizden insanların faydalanması için bu makale içerisine web sitemizin bağlantısını ekleyebilir misiniz diyin. Genelde nazik bir dil kullanılması çoğu zaman olumlu geri dönüş alınmasını sağlayacaktır. Diğer birçok yöntemimizde olduğu gibi bu yöntemde de hiçbir masraf yapmadan kaliteli backlink elde etmek mümkündür.

8. Google+ Kullanın

 

En önemli sosyal medya platformlarından birisi olan Google+ hesabınız yoksa en kısa süre içerisinde edinmeye bakın. Google+ üstünden paylaşım yaparak dofollow olan kaliteli backlinkler edinebilirsiniz.

Hesabınızda aktif olduğunuz zaman Google+ üstünden yapmış olduğunuz paylaşımlar kaynak kodunda nofollow olarak görünüz. Hesabınızdan çıkış yapıp ilgili Google+ sayfasındaki paylaşıma baktığınızda yapılan paylaşımdaki URL’nin dofollow olduğunu görürsünüz. Kaliteli etki yakalamak için arama motoru örümceklerinin bunu dofollow olarak göreceğini ve sıralamalarınızda ciddi iyileşme olacağını bilmelisiniz.

Ayrıca Google+ hesabı üstünden paylaşım yaparak belirli bir takipçi kitlesine ulaşırsınız. Bu da zaman içerisinde kitlenizi büyütüp organik trafiğinizi arttırmanızı sağlayacaktır. Günümüzde SEO çalışmalarında kesinlikle Google+ hesapları kullanılmalıdır.

9. Sosyal Medya Kullanımı

Sadece arama motoru kaynaklı bir organik trafiğinizin olması, yaşanan algoritma güncellemeleri sırasında meydana gelen dalgalanmalardan olumsuz etkilenmenize neden olabilir. Sosyal medya hesapları üstünden yapacağınız URL paylaşımları organik trafiğinizin artmasına yardımcı olacaktır.

Sosyal medya hesapları elbette sadece backlink açısından değerlendirilmemektedir. Buralarda yapacağınız paylaşımlar sayesinde marka bilinirliğiniz artacaktır. Bu da insanların arama motoruna direkt olarak işletmenizi yazıp web sitenize girmesini sağlayacak önemli bir husustur. Marka bilinirliğine olan etkisinden dolayı backlink çalışmalarında mutlaka sosyal medya kaynakları kullanılmalıdır. Kullanabileceğiniz sosyal medya platformları arasında Google+, Facebook, Twitter, Linkedin ve Pinterest baş sırada yer alabilir.

10. Paylaşılabilir Kaliteli İçerik Oluşturulması

Yaptığımız araştırmalara göre verilen bilgilerin kaliteli olduğu sayfaların diğer web siteler tarafından kaynak gösterilerek paylaşılma olasılığı diğerlerine oranla daha fazladır. Backlink yaparken doğal bağlantılar edinebilmek adına hazırlanan içeriklerin bilgi açısından kaliteli olmasına özen gösterilmelidir.

Bazen web site sahibi herhangi bir backlink çalışması yapmadan sadece içeriklerinin kaliteli olmasından dolayı kaliteli geri bağlantılar kazanabilmektedir. İçeriğiniz iyi olduğu müddetçe kaliteli platformlarda bağlantılarınızın yer alacağından emin olabilirsiniz.

Uyarı! içeriklerinizin gerçekten de kaliteli olduğunu düşünüyorsanız kesinlikle web sitenizde yer alan makale sayfalarında sosyal paylaşım butonlarının yer almasına özen gösterin.

11. Rakip Sitelerin Backlinklerini Bulun

Rakip sitelerin sahip oldukları backlinkleri çeşitli backlink analiz araçlarını kullanarak tespit edin ve aynı yerlerden sizler de backlink edinmeye çalışın.

Rakiplerinizin backlinklerini tespit etmek için ahrefs aracını kullanabilirsiniz. Bu araç sizlere backlink konusunda yardımcı olacaktır. Tek yapmanız gereken aşağıdaki görselde yer alan arama kutusuna rakip domaini girmeniz ve arama butonuna basmanızdır. Sistem küçük bir beklemenin ardından size tüm backlink bilgilerini sunacaktır.

Bilgi: Ahrefs ücretli olarak hizmet alabileceğiniz bir sistemdir. Backlink analizine ayırabileceğiniz bir bütçeniz yoksa ücretsiz olarak hizmet veren SEO Spyglass sisteminden destek alabilirsiniz. Ahrefs kadar detaylı olmasa da sizlere bir web siteye gelen bağlantılar hakkında büyük oranda bilgi verecektir. Aşağıdaki görsel SEO Spyglass uygulaması hakkında ön bilgi almanızı sağlayacaktır.

 

Rakip sitelerin serp sonuçlarında sizden daha iyi sıralamalar almış olmasının en büyük nedenlerinden birisi şüphesiz sahip oldukları kaliteli backlink profilidir. Aşırı zaman harcayıp kaliteli platformları bulmaya uğraşmak yerine rakiplerinize olumlu etki etmiş olan platformları bulmanız hem zamandan kazanmanızı hem de kısa süre içerisinde olumlu sonuç almanızı sağlayacaktır.

Sonuç: Gördüğünüz gibi en etkili backlink yapma yöntemleri ciddi anlamda zaman harcamanızı gerektirmektedir. Ayrıca hataya düşmemek adına belirli bir tecrübeye sahip olunması da önemlidir. Bu çalışmalar eğer gözünüzü korkutuyorsa backlink konusunda bir uzmanla çalışmanızı tavsiye ederiz. Tercihinizi SEO Şefinden yana kullanmak isterseniz ön bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Daha geniş bilgi ve görseller için https://www.seosefi.com/backlink-nedir-nasil-yapilir/ , https://www.yazilimordusu.com/ soe form ve bloglarını ziyaret edebilirsiniz.

Bizden haberdar olmak için yan tarafa mail adresinizi yazabilirsiniz.

Üye Girişi

Veya
MÜŞTERİ HİZMETLERİ
Şifrenizi mi unuttunuz? Kayıt olmak ister misiniz? İletişim & Ulaşım