Sosyal Medya Uzmanlığı - Galaksi Host

Sosyal Medya Uzmanlığı

Sosyal Medya UzmanlığıSosyal Medya Uzmanı Nasıl Olunur?

Üniversitelerde Sosyal medya uzmanlığı diye bir bölüm yok. İşletme, pazarlama, halkla ilişkiler, halkla ilişkiler ve tanıtım, halkla ilişkiler ve reklamcılık gibi bölümlerden mezun olanlar bu alanda çalışabiliyorlar. Ayrıca üniversitelerde ve eğitim merkezlerinde sosyal medya uzmanlığı sertifika programları mevcut. Eğitimlerde itibar yönetimi, marka yönetimi, sosyal medya raporlama, mobil pazarlama, dijital kampanya, PR stratejileri, kriz yönetimi gibi konular işleniyor. Bu eğitimlerden yararlanarak ve çok çalışarak iyi bir sosyal medya uzmanı olabilirsiniz.

10 Adımda Sosyal Medya Uzmanı Olmak

Sosyal medya, kullanıcılar ve markalar tarafından tam olarak benimsenemedi. Herkes sosyal medya uzmanı olabileceğini sanıyor. Gelişen ve değişen internet düzeninde bu durum biraz zor. Ancak aşağıdaki ipuçları ile kendi sosyal medya alanınızı yaratabilir, yönetip takip edebilirsiniz.

  1. Facebook ve Twitter bilin.

Facebook ve Twitter’da Türk kullanıcıları yakından tanımalısınız. Kullanıcı profillerini, takip edilen kampanya ve reklamları yakından gözlemleyin. Atılan tweet sayısını bilmeli, güncel konular hakkında tweet atmalı ve kampanyalarınızı bu iki güçlü araçtan yürütmelisiniz.

  1. Sahte hesaplar yaratın, “like” ve “follower” kazanın.

Sahte hesaplar açarak marka ve kampanyalarınızı bu hesaplarla beğenin ve takip edin. Sahte sayfalar üretin ve buralara reklam verin.

  1. Takipçilerinizi sürekli bilgilendirin.

Sahip olduğunuz sosyal medya ağlarından takipçilerinize güncel bilgiler verin. Her gün firmanız ve kampanyalarınızla ilgili paylaşımlarda bulunun. Web sitelerinizin adreslerini verin ve yorumlar yapın.

  1. Bilginizi konuşturun.

Sosyal medya uzmanı her konuda bilgi sahibi olmalı ve bunu internet kullanıcılarına göstermeli. Tutarlı öngörüler, bilginizi kanıtlayacak ufak detaylar başarılı olmanızı sağlayacaktır.

  1. İçerik üretmeye vakit harcamayın.

Türk insanının içerik ile çok ilgilenmediğini belirtmekte yarar var. İlgi çekici spotlar, video ve komik sözler ile kullanıcının dikkatini çekebilirsiniz. Bu alanda kendinizi geliştirirseniz başarılı olursunuz.

  1. Doğal ve samimi olun.

Kullanıcıların sizi benimsemesi için imla kurallarına birebir dikkat eden ve ciddi bir tarzla yazan bireyler olmayın. Kampanyalarınızı paylaşırken doğal ve içten bir dil her zaman daha dikkat çekicidir.

  1. Siyasi konularla ilgilenmeyin.

İyi bir sosyal medyacı firmanın imajını zedeleyecek konulara girmekten kaçınır. Siyaset konuşmak ve yorum yapmak bir uzmanın görevi değildir. Bu durum potansiyel müşterilerin firmadan uzaklaşmasına neden olur.

  1. Dünya’daki başarılı sosyal medya kampanyalarını takipçilerinizle paylaşın.

En yeni ve dikkat çekici kampanyaları takipçilerinizle paylaşarak trendleri takip ettiğinizi gösterin.

  1. Sosyal medya camiasını takip edin ve davetlere katılın.

Markaların davetlerini takip etmelisiniz. Yeni firmalarla ve kişilerle tanışın, çevrenizi genişletin.

  1. Başarının çok çalışmanın getirisi olduğunu bilin.

Sosyal medyacı olmak istiyorsanız her gün değişen internet trendlerine ayak uydurmalı, çok çalışmalısınız. Başarılı olmak için bu işi yapan diğer insanlardan farklı olmalısınız.

Yeni yeni hayatımıza giren ve görülen o ki kolay kolay hayatımızdan çıkmayacak olan sosyal medya kişilere farklı bir iş olanağı sunuyor. Siz de bu alanda kendinizi kanıtlamak istiyorsanız hemen eğitiminizi alarak işe başlamalısınız. Başarılı bir sosyal medya uzmanı olmak istiyorsanız her gün değişen internet trendlerine ayak uydurmalı, çok çalışmalısınız.

Bizden haberdar olmak için yan tarafa mail adresinizi yazabilirsiniz.

Üye Girişi

Veya
MÜŞTERİ HİZMETLERİ
Şifrenizi mi unuttunuz? Kayıt olmak ister misiniz? İletişim & Ulaşım