Ücretsiz SEO Araçları - Galaksi Host

Ücretsiz SEO Araçları

Ücretsiz SEO AraçlarıÜcretsiz SEO Araçları

Daha çok başlangıç seviyesi SEO çalışmalarında kullanımı uygun olan ücretsiz SEO araçları, kısıtlı da olsa SEO uzmanlarının birçok konuda fikir sahibi olmasını sağlayabiliyor. Çoğu ücretsiz SEO uygulaması farklı kısıtlamalara sahip, kısıtlamaları aşmak için ücret ödemeniz gerekebilir. Bazıları da tamamen ücretsiz olmasıyla ön plana çıkmakta. İlk olarak tamamen ücretsiz olan araçları incelemeye başlayalım:

Google Search Console

Eski ismi Google Web Yöneticisi Araçları (Google Webmaster Tools) olan bu araç, 20 Mayıs 2015tarihinde Google Search Console adını aldı. Daha önce  bu değişiklikten bahsetmiştik: Google Web Yöneticisi Araçları, Google Search Console adını aldı.

Google Search Console, mutlaka kullanmanız gereken, temel fonksiyonlara sahip ücretsiz araçların başında geliyor. Web siteniz için geniş ölçekli inceleme fırsatları sunmasının yanında, site bağlantılarının ayarlanması, backlink profilinin düzenlenmesi, robots.txt ve sitemap.xmldosyalarının test edilmesi, mobil uyumluluk, bulunamayan sayfaların tespit edilmesi gibi oldukça önemli konularda fikir sahibi olmanızı sağlıyor. Aynı zamanda Google Analytics gibi diğer Google ürünleriyle bağlantı kurmanızı sağlayan Google Search Console, muhakkak kullanmanız gereken ücretsiz SEO araçlarının başında geliyor.

Konu Tarayıcısı – The Topic Explorer

Seomonitor.com tarafından geliştirilmiş bu semantik keyword aracını bu yazıda tanıttığımız diğer keyword araçlarından ayıran en önemli fark, Türkçe ve Türkiye için geliştirilmiş olması. Gerek keyword derinliği ve gerekse keyword’ler arasında semantik bağ kurabilmesi ile ön plana çıkıyor. Seomonitor.com müşterisiyseniz bu araç üzerinden yaptığınız keyword aramalarını projelerinize hedef keyword olarak ekleyebiliyorsunuz. Keyword arama hacimlerindeki yıllar içerisindeki değişimleri de gösterebiliyor oluşu en büyük artılarından birisi. Örneğin siz tutucu bir şekilde “kredi hesaplama” keyword’ünde sıralamaya girmek için yırtınıyor olabilirsiniz, ancak insanlar bu keyword yerine “kredi karşılaştırma” kelimesini giderek daha fazla kullanmaya başlamış olabilirler. Topic Explorer bu gibi detayları görmenizi sağlayacağı için bu aracı düzenli olarak kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Seomonitor.com müşterisi olmasanız dahi belli bir ölçüde ücretsiz olarak kullanabilirsiniz.

Google Analytics

Web sitenizin arama motorlarındaki görünürlüğü ne durumda? Ne kadar ziyaretçiniz var? Sitenizde nasıl düzenlemeler yapmanız ziyaretçi sayınızı artırır? Bu sorulara cevap bulabilmeniz için mutlaka Google Analytics kullanmanızı tavsiye ederiz. Web sitenizin trafiği hakkında neredeyse her noktada bilgi verebilen Google Analytics, tamamen ücretsiz ve geniş özellikleriyle ilk kullanmanız gereken araçlardan bir diğeri. Google Analytics ile Google Search Console hesaplarını birbirine bağlayarak da arama trafiğiniz hakkında daha geniş bilgi almanız mümkün. Ayrıca Özelleştirilmiş Rapor Görünümü ve Kişiselleştirilmiş Gösterge Tabloları oluşturarak Google Analytics’i daha verimli kullanabiliyorsunuz.

Google Trends

Google Trends, insanların en çok arama yaptığı terimlerden tutun da belirli anahtar kelimelerin arama istatistiklerine kadar geniş bir yelpazade bilgi edinmenizi sağlayan bir başka ücretsiz Google aracı. SEO projesi içerisinde ağırlıklı bir yeri olmasa da kendine has özellikleri sayesinde yardıma ihtiyacınız olduğunda sizi bekliyor olacak.

Bing Webmaster Tools

Hali hazırda birçok Web yöneticisi Google Search Console kullanıyor. Bing Webmaster Tools da Google Search Console gibi birçok konuda bilgi veren bir araç. Ancak birkaç noktada ön plana çıkan özelliklere de sahip; Bing Webmaster Tools, Google Search Console’a göre daha çok derinlemesine analiz ve SEO geliştirme tavsiyeleri içeren fonksiyonlara sahip. Eğer şu ana kadar kullanmadıysanız, Bing Webmaster Tools çok işinize yarayabilir.

Yandex Metrica

Google’ın gölgesinde kalmamak için çalışmalarını sürdüren Bing gibi pazara dahil olmaya çalışan bir başka arama motoru olan Yandex, Yandex Metrica ile hem Web yöneticilerine hem de SEO uzmanlarına ücretsiz olarak hizmet vermekte. Google Search Console ve Bing Webmaster Tools benzeri fonksiyonlarıyla hizmet veren Yandex Metrica, özellikle Rusya pazarında faydalı olabilecek bir araç.

Screaming Frog

Bir arama motoruna bağlı olmadan hizmet veren ilk kısıtlı ücretsiz aracımız Screaming Frog. Ücretsiz versiyonu ile maksimum 500 URL’ye kadar tarama yapabildiğiniz bu araç, oldukça kapsamlı fonksiyonlara sahip. Bilgisayarınıza indirip kurarak kullanabileceğiniz Screaming Frog, Windows işletim sistemleri haricinde Mac OS X ve Ubuntu işletim sistemleriyle de çalışabilmesiyle dikkat çekiyor. Lisans başına yıllık 149 pound olarak ücretlendirilen Screaming Frog ile limitsiz tarama yapabiliyor, yaptığınız analizleri kaydedebiliyor ve tüm konfigürasyon seçeneklerine ulaşabiliyorsunuz.

Not: Bahsettiğimiz 500 URL kısıtlaması, her tarama için geçerlidir.

Black Widow

Site yapısını (bilgi mimarisini)  görebileceğiniz bu ücretsiz araçla özellikle yapısal düzeni ve site içi linkleme eksikliklerini tespit edebilirsiniz. Oldukça hızlı, basit ve kullanışlı olan bu araçla site yapısında garip görünen bölümleri tespit edebilirsiniz.

Soovle

Soovle, yazdığınız bir arama terimiyle ilgili olan diğer arama terimlerini görmenizi sağlayan basit bir araç. Google’dan alışık olduğumuz, arama terimini yazarken karşımıza çıkan benzer arama terimleri veya arama sonuç sayfasının en altında görüntülenen “ilgili aramalar” bölümünde yer alan tüm terimleri, Google, Wikipedia, Amazon.com, Yahoo!, Bing, YouTube ve answers.com sitelerinden çekmekte. Böylece tek bir noktadan, insanların arama yaparken kullandığı belirli anahtar kelimelerle birlikte “ilgili” arama terimlerini görmenizi sağlamakta.

Übersuggest

Übersuggest, Soovle benzeri bir mantıkla çalışan ücretsiz ve basit araçlardan bir diğer. Yazdığınız arama teriminin kombinasyonlarını ve arama teriminin yanına gelen diğer anahtar kelimeleri görmenizi sağlıyor. Ancak Soovle ile arasında birkaç fark var, Übersuggest birçok dilde hizmet vermekte ve sadece Web aramalarını değil, Görsel, Haberler, Alışveriş gibi kategorileri de desteklemekte. Ayrıca arama teriminin yanına gelecek ikinci anahtar kelimenin hangi harfle veya sayıyla başladığına göre de sıralama yapabilmekte. Örneğin “laptop” araması yaptınız. “Laptop” kelimesinin yanında yer alabilecek diğer anahtar kelimeleri de görebiliyorsunuz. Yapmanız gereken arama terimini yazıp arama kriterlerini belirlemek.

YouTube Analytics

Tam olarak bir SEO aracı olduğunu söyleyemesek de, YouTube SEO yapmak isteyenler için ideal bir araç. YouTube kanalınızın istatistiklerini ve kullanıcı verilerini gösteren YouTube Analytics, çok değerli verileri analiz etmenize olanak sağlıyor.

YouTube’da izlenme süresi en önemli kriterlerden biri olduğu için videolarınızın hangi kitlelere ne şekilde ulaştığını tespit edip, sonraki videolarınız için daha etkili bir strateji oluşturmanıza olanak sağlayacaktır.

Bizden haberdar olmak için yan tarafa mail adresinizi yazabilirsiniz.

Üye Girişi

Veya
MÜŞTERİ HİZMETLERİ
Şifrenizi mi unuttunuz? Kayıt olmak ister misiniz? İletişim & Ulaşım